Sæt med alle danske vendespil

Af Tina Winther og Naja Lundgreen

Original price was: DKK 390,00.Current price is: DKK 330,00. (eksl. moms)

Alle 6 danske vendespil købt sammen

Spillene leveres i solide plastæsker (se billede)

TrinIndskoling
KategoriSpil
  • Sættet indeholder

     

    – Korte lydrette ord

    – Blødt “d” i sludlyd

    – Ikke lydrette småord

    – Stavelseskrig

    – Lydret sætningsvendespil (kortere sætninger)

    – Lydret sætningsvændespil (længere sætninger)

  • Spil beskrivelser

    Korte lydrette ord
    Her trænes den basale læsestrategi, hvor analyse og syntese af bogstavlyde øves på lydrette ord.

    “Blødt” d i slutlyd
    Når eleverne har lært, at der til hvert bogstav hører en lyd, skal de dernæst lære, at nogle bogstaver lader sig repræsentere ved flere lyde.

    Ikke lydrette småord
    I dette vendespil er fokus rettet mod nogle af de hyppige og almindelige ord, som ofte optræder i tale og skrift. Ordene kan være svære for eleverne at læse, da den gængse bogstav-lydstrategi ikke er særlig anvendelig i læsningen af sådanne ord. Ordene læres derfor oftest som helord. Jo flere gange eleverne møder ordene, desto mere og hurtigere bliver de opmærksomme på detaljerne og lærer at skelne ordene fra hinanden.

    Stavelseskrig
    I mødet med længere ord, kan det for mange elever være en god støtte at kende til stavelsesdeling som læsestrategi. I vendespil og stavelseskrig rettes fokus på stavelsesinddeling som strategi. Eleverne kan her møde længere ord, men som alle er opbygget af lydrette stavelser sådan, at eleverne kan anvende både bogstav-lydstrategi og forsøge sig med stavelsesstrategi som angrebslæseteknik.

    Lydret sætningsvendespil (kortere sætninger)
    Her prøves og videreudvikles den basale læsestrategi (bogstav-lydmetoden) via læsning af ord og sætninger tilpasset metoden.

    Lydret sætningsvendespil (længere sætninger)
    Elevernes brug af den basale læsestrategi (bogstav-lydmetoden) videreudvikles og udfordres via læsning af længere lydrette sætninger, hvori der også forekommer hyppige småord.

Afprøvede materialer!
Skabt af lærere, afprøvet i klasseværelset
Personlig betjening!
Vi er nemme at få fat på! Skriv på info@forlagetvektor.dk eller ring +45 40 15 22 40
Kopiering
Kopiering må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node, og kun inden for de rammer, der er nævnt i aftalen.
Updating…
  • Ingen varer i kurven.