Think-Link-Puzzle med brøker (sæt med 3 spil)

Af Jesper Abinus

DKK 65,00 (eksl. moms)

Think-Link-Puzzle med brøker består af 3 smarte ”selvrettende” matematik-puslespil, der henvender sig til elever på mellemtrin/ udskoling.

Spillene giver både giver mulighed for samarbejde eller selvstændig træning. Konceptet er at matche brikkerne, der viser det samme eksempelvis samme facit/værdi. Når alle brikker er matchet, vendes brikkerne enkeltvis i pilens retning, hvor et motiv vil komme til syne – hvis brikkerne altså er matchet rigtigt.

Dette sæt består af 3 ”selv-rettende” matematikpuslespil:
”Brøker& Decimaltal”
”Brøker & Procent”
”Decimaltal og Procent”

– match brikkerne og tjek.

Sætte leveres i en solid plastæske (se billede)

ISBN978-87-93826-24-3
TrinMellemtrin, Udskoling
KategoriSpil
  • Længere beskrivelse

    Think-Link Puzzle med brøker er et effektivt og engagerende undervisningsmateriale til matematik på mellemtrinnet, hvor eleverne skal udvikle en stærk og sikker forståelse af brøker. Materialet består af tre selvstændige spil, der hver hjælper eleverne med at forbinde brøknotation, brøkernes navn, figurer og værdier. Denne visuelle og konkrete tilgang gør brøkregning langt mere overskuelig og hjælper eleverne med at opdage mønstre, sammenhænge og ligheder mellem forskellige repræsentationer af brøker.

    Spillets opbygning gør det særligt velegnet til differentieret undervisning, stationstræning eller som en del af et fagligt værksted. Eleverne arbejder selvstændigt eller i små grupper, og de selvrettende rammer gør det muligt for dem at opdage fejl og korrigere dem uden lærerens direkte indblanding. Dette fremmer refleksion, faglig fordybelse og en naturlig dialog om matematiske begreber.

  • Brøker kan være et af de områder, mange elever oplever som abstrakte, men Think-Link Puzzle bygger bro mellem de abstrakte symboler og konkrete visuelle repræsentationer.

    Materialet er udviklet til at være robust, intuitivt og motiverende, og det giver læreren et let anvendeligt værktøj, der kan integreres i både korte øvelser, længere undervisningsforløb og som supplement til matematiksystemer. De tre spil sikrer variation og mulighed for progression, så eleverne gradvist bygger videre på deres færdigheder.

    Think-Link Puzzle – Brøker er dermed et oplagt valg for lærere, der ønsker at styrke elevernes forståelse af brøker på en legende, visuel og lærerig måde, der samtidig understøtter Fælles Mål og god matematikdidaktik.

    Skal der arbejdes intensivt med brøker, kan du med fordel se hele udvalget af brøkrelateret materiale på vores brøk kategori

Afprøvede materialer!
Skabt af lærere, afprøvet i klasseværelset
Personlig betjening!
Vi er nemme at få fat på! Skriv på info@forlagetvektor.dk eller ring +45 40 15 22 40
Kopiering
Kopiering må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node, og kun inden for de rammer, der er nævnt i aftalen.
Updating…
  • Ingen varer i kurven.